IFSB   Home | Contact IFSB
PSIFI
 

PSIFIs Data


Task Forces

Visitor Info:

Please register to download the IFSB Standards and Documents

Already registered? Click here to sign in

Not registered? Click here to register

Calendar of Events

IFSB programmes to facilitate the development of the Islamic financial services industry     
PSIFIs Data > Task Forces

Task Force on Prudential and Structural Islamic Financial Indicators (PSIFIs)
Phase III and Phase IV
(From June 2014 - Current)


Members

1.Mr. Guntur Sugiyarto
(From 23 February 2016)
Asian Development Bank (ADB)
2.Mr. Artak Harutyunyan
(From 31 August 2015)
International Monetary Fund (IMF)
3.Mr. Salman Syed Ali
(From 29 November 2015)
Islamic Development Bank (IDB)
4.Mr. Mohammad Taib Siddiqi
(Until 19 January 2015)
Da Afghanistan Bank
5.Mr. Akhond Jan Rustaqi
(From 20 January 2015 to 23 October 2017)
Da Afghanistan Bank
6.Mr. Salahuddin MahjoorDa Afghanistan Bank
7.Mr. Mohammad MashrurBangladesh Bank
8.Mr. Muhammad Amirul Momenin
(Until 22 June 2016)
Bangladesh Bank
9.Mr. Mohammad Saiful Islam
(From 23 June 2016)
Bangladesh Bank
10.Mr. Ahmed Al Fadhel
(Until 13 February 2017)
Central Bank of Bahrain
11.Ms. Nouf Al Ahmed
(From 14 February 2017)
Central Bank of Bahrain
12.Ms. Mariam JowharyCentral Bank of Bahrain
13.Ms. Maizatul Najibah MohammadAutoriti Monetari Brunei Darussalam
14.Ms. Siti Marhain Mohd HashimAutoriti Monetari Brunei Darussalam
15.Mr. Ashraf Mohamed Bahieeldin Abdulhakim AhmedCentral Bank of Egypt
16.Mrs. Doaa HatemCentral Bank of Egypt
17.Mr. Jhordhy Kashoogie Nazar
(Until April 2015)
Bank Indonesia
18.Ms. Rita Harahap
(Until April 2015)
Bank Indonesia
19.Mrs. Mega Ramadhanty Chalid
(From May 2015)
Bank Indonesia
20.Ms. Feriati Nurdinasari
(Until April 2017)
Bank Indonesia
21.Mrs. Siti Nurfalinda
(From April 2017)
Bank Indonesia
22.Mr. Agus Fajri Zam
(Until July 2015)
Otoritas Jasa Keuangan (OJK)
23.Mr. Gunawan Setyo Utomo
(From August 2015)
Otoritas Jasa Keuangan (OJK)
24.Ms. Sitti Fajria Novari
(From January 2015)
Otoritas Jasa Keuangan (OJK)
25.Mr. Mohammad Reza JafariCentral Bank of Iran
26.Mr. Hamid Reza MahzooniehCentral Bank of Iran
27.Mr. Mahmoud Ibrahim Mohd Al SbeihatCentral Bank of Jordan
28.Mr. Hussam Tawfiq Ali AlowaisyCentral Bank of Jordan
29.Mr. Marzouq AlotaibiCentral Bank of Kuwait
30.Mr. Ahmad Al Qabandi
(Until 7 September 2016)
Central Bank of Kuwait
31.Mr. Hamad Al-Haroun
(From 8 September 2016)
Central Bank of Kuwait
32.Mr. Ali Chreif
(From 1 March 2017)
Banque du Liban
33.Mr. Abdul Rahman Mogharbil
(From 1 March 2017)
Banque du Liban
34.Mrs. Atiah Abd Razak
(Until July 2016)
Bank Negara Malaysia
35.Ms. Zima Mazfahani Mazlan
(From July 2016)
Bank Negara Malaysia
36.Mrs. Nur Izzati Mohd Jamal
(Until December 2015)
Bank Negara Malaysia
37.Mr. Saiful Anuar Mohd Husin
(Until December 2015)
Bank Negara Malaysia
38.Ms. Norhazizah Yusoff
(From January 2016)
Bank Negara Malaysia
39.Mr. Noor Affendy Zainal Abidin
(From January 2016)
Bank Negara Malaysia
40.Dr. Bamanga M.A
(Until 6 April 2016)
Central Bank of Nigeria
41.Mr. Yakubu Aminu Bello
(From 7 April 2017)
Central Bank of Nigeria
42.Mr. Muhammad Hamisu MusaCentral Bank of Nigeria
43.Mr. Said Hilal Yahya Al HinaiCentral Bank of Oman
44.Mr. Haider Ali NaqviCentral Bank of Oman
45.Dr. Ishaque Ahmed Ansari
(Until 13 April 2017)
State Bank of Pakistan
46.Mr. Muhammad Usman AbbasiState Bank of Pakistan
47.Mr. Naseer Ahmed
(From 14 April 2017)
State Bank of Pakistan
48.Mr. Sa’ed Shahrour
(From 26 March 2017)
Palestine Monetary Authority
49.Mr. Raja Awawda
(From 26 March 2017)
Palestine Monetary Authority
50.Mr. Abdulla Ahmed Al-Binali
(From 16 May 2017)
Qatar Central Bank
51.Mr. Hamad Ahmad Al-Mulla
(From 16 May 2017)
Qatar Central Bank
52.Mr. Jameel Ahmed
(Until 30 April 2015)
Saudi Arabian Monetary Authority
53.Mr. Rana Shahid Habib
(From 1 May 2015 to 6 August 2015)
Saudi Arabian Monetary Authority
54.Mr. Mohammed Alghorayyeb
(From 7 August 2015)
Saudi Arabian Monetary Authority
55.Mr. Adel Alkhaleifi
(Until 6 August 2015)
Saudi Arabian Monetary Authority
56.Mr. Elbashir Hamid AbdallaCentral Bank of Sudan
57.Mr. Mohamed Ahmed Ali
(Until 15 April 2017)
Central Bank of Sudan
58.Mr. Hosamaldin Omer Ibrahim Babiker
(From 16 April to 16 August 2017)
Central Bank of Sudan
59.Mr. Amir Abdelwahab Abdellatif Mohamed
(From August 17 2017)
Central Bank of Sudan
60.Mr. Ali SavciBanking Regulation and Supervision Agency of Turkey
61.Mr. Bekir YOKUŞ
(Until 25 May 2017)
Banking Regulation and Supervision Agency of Turkey
62.Yasin Atci
(From 26 May 2017)
Banking Regulation and Supervision Agency of Turkey
63.Dr. Magda Kandil
(From 23 December 2015)
Central Bank of United Arab Emirates
64.Mr. Khalid Al Kharji
(From 23 December 2015)
Central Bank of United Arab Emirates
65.Mr. Arshadur Rahman
(From 20 February 2017)
Bank of England
66.Ms. Jia Cao
(From 20 February 2017)
Bank of England
67.Ms. Rachel Smith
(From 20 February 2017)
Bank of England

* In the order of the country which the member’s organisation represents. (from serial number #4 to #67)
Consultant:
Dr. Russell Krueger, USA
Project Managers:
Mr. Md. Salim Al Mamun, Member of the Secretariat, Technical & Research
Ms. Aminath Amany Ahmed, Member of the Secretariat, Technical & Research

Back to top